Informacje

Słówkowo

Pragniemy Państwu zaprezentować innowacyjny program edukacyjny „Słówkowo”.

Scenariusz programu opracowały nauczycielki Zespołu Szkół Specjalnych w Piekarach Śląskich: Daria Wychowska (Lesiak), Janina Lisiak i Małgorzata Świgoń, oligofrenopedagodzy, specjalistki terapii dzieci z autyzmem oraz komunikacji alternatywnej, współpracujące ze Stowarzyszeniem Rodzin i Przyjaciół Osób z Autyzmem „ Szklany Mur ”.

Program, od strony technicznej, został opracowany przez grupę wolontariuszy, specjalistów z dziedzin wytwarzania oprogramowania, przetwarzania dźwięku i grafiki komputerowej. Znaki Polskiego Języka Migowego prezentuje ksiądz Grzegorz Sokalski, metodyk PJM .

Jest to program, który powstał, ponieważ brakowało na naszym rynku aplikacji służącej do wieloaspektowej komunikacji alternatywnej. Łączy on w sobie znaki języka migowego, symbole PCS, komendy słowne oraz ilustracje tematyczne. Zawiera rozbudowane słownictwo z 4 obszarów tematycznych: szkoła, dom, sklep oraz czas wolny.

Stworzony przez nas program jest całkowicie bezpłatny i dostępny dla każdego. Aplikacja do ściągnięcia pod adresem: https://slowkowo.wordpress.com/

Mamy nadzieję, że ta aplikacja pomoże nauczycielom, rodzicom, a przede wszystkim samym dzieciom w jak najlepszym poznaniu świata i komunikowaniu się.

Daria Wychowska (Lesiak), Janina Lisiak i Małgorzata Świgoń