Biblioteka

Biblioteka szkolna pełni rolę ważnego centrum informacji dla każdej szkoły. Jej najważniejszymi zadaniami są:

– wspieranie procesu dydaktycznego i wychowawczego,

– pomoc uczniom w poruszaniu się po świecie wiedzy,

– rozbudzanie zainteresowania czytelnictwem wśród dzieci i młodzieży,

– wspieranie dzieci i młodzieży w rozwijaniu zainteresowań,

– kształtowanie kompetencji informacyjnych.

Jednak biblioteka Zespołu Szkół Specjalnych jest nie tylko miejscem, gdzie można wypożyczyć książkę czy uzyskać dostęp do potrzebnych informacji. Przede wszystkim jest miejscem przyjaznym każdemu czytelnikowi – zarówno dziecku, jak i dorosłemu – gdzie można odpocząć od swoich codziennych obowiązków.

Nasza biblioteka oferuje czytelnikom księgozbiór składający się z: literatury pięknej polskiej i obcej, lektur szkolnych, księgozbioru podręcznego (encyklopedii i słowników), literatury popularnonaukowej, literatury pedagogicznej i psychologicznej, podręczników i materiałów edukacyjnych. Księgozbiór jest systematycznie uzupełniany, by coraz lepiej odpowiadać na potrzeby uczniów i nauczycieli.

Ważną częścią biblioteki jest czytelnia, w której uczniowie i nauczyciele mogą spokojnie przejrzeć zbiory, poczytać, skorzystać z księgozbioru podręcznego, a także miło spędzić czas. Znajduje się tu kącik czasopism o różnorodnej tematyce i zbiór atrakcyjnych gier planszowych. Czytelnia jest wyposażona w stanowiska komputerowe. Nauczyciele mogą skorzystać z drukarki, ksera, skanera czy laminatora, co usprawnia przygotowanie materiałów dydaktycznych na zajęcia.

Uczniowie ZSS regularnie uczestniczą w zajęciach bibliotecznych. Zajęcia te łączą pracę z utworem literackim (wierszem, opowiadaniem, fragmentem książki) z aktywnością plastyczną, polisensoryczną lub wykorzystującą narzędzia multimedialne. Stałym elementem zajęć bibliotecznych są różnego rodzaju łamigłówki, zagadki, quizy i gry edukacyjne, które poprzez zabawę poszerzają wiedzę uczniów.

Od czasu do czasu na zajęciach bibliotecznych poruszana jest tematyka regionalna. Dzięki temu dzieci mogą dowiedzieć się więcej o swoim mieście i regionie – posłuchać śląskich legend i wierszy, poznać lokalne tradycje, zwyczaje, miejsca warte odwiedzenia. Najstarsi uczniowie z pomocą nauczyciela tworzą obrazkowy słowniczek gwary śląskiej. Działania te przyczyniają się do rozbudzania u uczniów zainteresowania własnym regionem, a także czytelnictwem.

W bibliotece odbywają się także cykliczne zajęcia „Origami w bibliotece”. Temat zajęć zwykle nawiązuje do zwierząt zamieszkujących określony ekosystem, aktualnej pory roku lub zbliżających się świąt. Wykonując proste wzory origami, uczniowie rozwijają wyobraźnię i umiejętności manualne. Zajęcia te cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli.

Inną atrakcją dostępną w naszej bibliotece jest teatrzyk obrazkowy Kamishibai. Jest to interesująca technika opowiadania historii wywodząca się z Japonii, która wykorzystuje kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę. Gdy nauczyciel czyta tekst, na „scenie” przedstawiane są ilustracje przedstawiające kolejne fragmenty opowiadania.

 Zapraszamy do naszej biblioteki!

„Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźni, niczego w zamian nie żądając…”

 Cornelia Funke, „Atramentowe serce”