Zespół Szkół Specjalnych w Piekarach Śląskich od września 2023r. realizował projekt: 2023-1-PL01-KA122-SCH-000128424 – Uczyć nowocześnie, uczyć lepiej! W ramach tego projektu 21 pracowników wzięło udział w zagranicznych szkoleniach i kursach potwierdzonych stosownymi certyfikatami i dokumentami Europass Mobilność . Wszystkie działania dofinansowane były przez Unię Europejską. W ramach projektu zostały zrealizowane 3 działania:
1. Zadbanie o dobrostan nauczycieli oraz przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu.
2. Podnoszenie kompetencji zawodowych z zakresu: Innowacje i nowe technologie w edukacji osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
3. Doskonalenie znajomość języka angielskiego.
Zgodnie z tytułem projektu „Uczyć nowocześnie, uczyć lepiej” zaplanowane mobilności realnie przyczyniły się do podniesienia jakości edukacji w naszej placówce, a ich efekty wpłynęły na wzrost jej prestiżu w środowisku lokalnym.
W ramach pierwszego działania nauczyciele ZSS zdobyli wiedzę jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu i jak dbać o swój dobrostan. Podzielili się swoją wiedzą z pozostałymi pracownikami, a poznane zasady są wdrażane w życie naszej placówki. Efektem tego działania jest zaoferowanie pracownikom naszej placówki pomocy ze strony szkolnego psychologa. Taka pomoc będzie udzielana każdej osobie potrzebującej dodatkowego wsparcia w sposób zindywidualizowany i dostosowany do jej konkretnych potrzeb.
W ramach drugiego działania pracownicy brali udział w szkoleniu podnoszącym kompetencje zawodowe i miały możliwość obserwowania, jak wykorzystuje się nowe technologie w placówkach hiszpańskich. Tym razem mobilność w ramach jobshadowing była inspiracją do przygotowania cyfrowej pomocy dydaktycznej „W podróży”. Jest to prezentacja interaktywna dotycząca środków transportu publicznego, sposobu korzystania z nich, zasad bezpieczeństwa oraz radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Opowiadanie oraz zamieszczone w prezentacji zadania, pomagają dzieciom poznać różne pojazdy oraz sposoby poruszania się nimi. W przyjazny sposób tłumaczą, jak należy się zachować w trakcie przejazdów środkami transportu publicznego oraz jakie niespodziewane sytuacje mogą się wydarzyć. Ponadto ta interaktywna pomoc kształtuje umiejętność skupienia uwagi na słuchowisku, a wykorzystane w prezentacji zadania doskonalą ważne funkcje poznawcze takie jak: percepcja słuchowa, percepcja wzrokowa, pamięć, logiczne myślenie. Przygotowana prezentacja jest konkretnym działaniem na rzecz naszych uczniów, którzy na co dzień korzystają ze środków transportu publicznego. Zapraszamy do zabawy:
https://view.genially.com/661ea656b70f700013437b47/interactive-content-w-podrozy-srodki-transportu<
W ramach działania drugiego: Innowacje i nowe technologie w edukacji osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi uczestnicy mieli także okazję przekonać się jak ważne jest wykorzystywanie eyetrackera w rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi standardowe korzystanie z komputera. Była to motywacja do zakupu dwóch eyetrackerów Tobii 4C, umożliwiających interakcję z komputerem za pomocą wzroku. Zostaną one wykorzystane w terapii naszych uczniów.
Zakupiony został również tablet niezbędny do zainstalowania komunikatora Mówik, służący jako proteza mowy oraz dwa magnetofony. Ponadto, aby wdrażać podstawy kodowania i programowania została zakupiona dwustronna, duża mata do kodowania wraz z zestawem niezbędnych kart, kubeczków, kartoników i krążków.
W trzecim działaniu czworo nauczycieli wzięło udział w kursie języka angielskiego w Islandii. Kurs był połączony z wymianą doświadczeń i dobrych praktyk wśród uczestników z różnych państw europejskich. Efektem uczestnictwa w nim było nawiązanie szerokich kontaktów międzynarodowych, w tym ze szkołą z Niemiec, z którą chcielibyśmy w przyszłości nawiązać bliższą współpracę. W ramach tej mobilności powstały założenia do projektu: Partnerstwa na małą skalę. Zapraszamy do zapoznania się z głównymi założeniami tego projektu:
https://youtu.be/teCE_DUzSCQ?feature=shared
Ważną wartością projektu jest fakt, że na potrzeby zagranicznych wizyt zostały przygotowane materiały reklamowe i informacyjne o Zespole Szkół Specjalnych w języku angielskim. Materiały reklamujące naszą szkołę, prezentowane w hiszpańskich placówkach, spotykał się z uznaniem i szacunkiem przyjmujących nas specjalistów. Zapraszamy do obejrzenia tych materiałów:
Film o szkole :
Możliwość wzięcia udziału w zagranicznym stażu była dla pracowników ZSS motywacją do pogłębiania swoich umiejętności, poszerzania horyzontów, rozwijania swojego warsztatu pracy, przenoszenia na swój grunt ciekawych i innowacyjnych rozwiązań. Po realizacji tego projektu spodziewamy się kontynuowania współpracy z odwiedzanymi instytucjami oraz dalszą wymianę kadry nauczycielskiej. Ważnym aspektem projektów w ramach programu Erasmus+ jest doskonalenie umiejętności społecznych, interkulturowych, adaptacyjnych oraz poznawanie historii, kultury i tradycji odwiedzanych miejsc. Piękną kompilacją takich wrażeń jest film, który powstał w ramach projektu realizowanego w Islandii. Zapraszamy do jego obejrzenia:
https://youtu.be/hDJoSb2DnKs?feature=shared:
Ważnym celem naszego projektu jest szerokie promowanie integracji społecznej. Nauczyciele biorący udział w programie Erasmus + posiedli wiedzę na temat wnioskowania o dofinansowanie z funduszy unijnych, wypełniania kryteriów formalnych i merytorycznych niezbędnych do składania wniosków na realizację programów, planowania budżetu projektów oraz ich realizacji. Zdobycie tych kompetencji będzie motywacją dla nauczycieli do podejmowania dalszych działań mających na celu pozyskiwanie funduszy unijnych na rzecz kadry pracującej z osobami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, ich rodziców oraz opiekunów a takie działania przełożą się na dalsze wyrównywanie szans naszych podopiecznych.