Informacje Kreatywne lekcje

Ceramika

Szanowni Rodzice i Opiekunowie.

          Mam zaszczyt przybliżyć Państwu zajęcia z ceramiki w Pałacu Młodzieży w Katowicach, na które uczęszczają Wasze dzieci. Pracownia ceramiki od około 10 lat prowadzi zajęcia z elementami arteterapii a od kilu lat systematycznie uczęszczają na nie Wasze dzieci. Dzieci  pracują w glinie ceramicznej a do pracy używają profesjonalnych narzędzi i korzystają z profesjonalnego zaplecza. W czasie zajęć dzieci rozwijają między innymi swoje umiejętności manualne i koordynację. Przede wszystkim bowiem pracują tu ich ręce. Ręce muszą glinę ugnieść, zgnieść, rozklepać, uwałować, utoczyć wałeczki, kuleczki, ślimaczki, z których następnie powstają całe prace a potem ich drobne ozdoby. Muszą tu działać z odpowiednią siłą ale i precyzją. Dzieci Wasze muszą też pamiętać. I pamiętają o wielu rzeczach na raz. Pamiętają jak i czym łączyć elementy aby nie odpadły, pamiętają kolejność etapów pracy. Muszą pamiętać jakich narzędzi użyć aby stworzyć wzory i jak połączyć drobne kuleczki aby stworzyć z nich kwiatuszki, biedronki czy motylki.  Podejmują też decyzje o tym, jak ich praca będzie ostatecznie wyglądała, jakie zdobienia będzie miała i jak będzie pomalowana. Często też na etapie tworzenia prac decydują już kogo swoim dziełem obdarują i gdzie ich praca będzie miała swoje miejsce w przestrzeni Waszych domów. W pracowni, oprócz pracy twórczej obowiązuje też  dyscyplina. Dzieci Wasze wiedza, że nie wolno ruszać prac innych osób – dlaczego? Doskonale Wam opowiedzą o tym. Sami też muszą przygotować i posprzątać swoje miejsce pracy odkładając narzędzia na ich miejsce. Czynią to bez przypominania.    

          Szanowni Rodzince i Opiekunowie. Przymknijcie więc czasem swe oko na tę odrobinę świeżej gliny, którą Wasze dzieci przyniosą do domu na ubraniach, włosach czy plecakach. „Ciapanie w błocie” – glinianym oczywiście, sprawia im nie tylko radość, pozwala na kontakt z materiałem niebanalnym, którego struktura i konsystencja nie zawsze jest też akceptowana bez oporów. Dzieci nierzadko muszą pokonać tu swoje lęki czy obawy przed dotknięciem  gliny. Praca w glinie pozwala też dzieciom na zauważenie, że spod ich rąk – z bezkształtnej masy szarego „błotka” powstają konstruktywne formy. Oni sami też mają wpływ na kształt i wygląd tej formy.

Zaangażowanie, i skupienie w pracę Waszych artystów przy tworzeniu prac zasługuje bowiem na podziw. Państwa dzieci wkładają ogrom pracy w tworzenie swoich dzieł aby móc pochwalić się nimi przed Wami.

Żywię tu nadzieje, że jesteście z nich dumni.

 

Beata Będkowska-Salbert